Частните училища трябва да получат издръжката, но само ако на държавните и общинските бъде дадена възможност за смесено финансиране
Публикувано на: 02.06.2010 |
източник: Капитал
| автор: Мариана Тодорова
Сподели в Svejo.net | Facebook| Последни новини
Трябва да се изплаща държавна издръжка и за учениците в частните училища, защото всички деца в България има равни права, техните родители са данъкоплатци и децата трябва да бъдат равнопоставени.
Децата, които учат в частните училища, имат право на тази държавна субсидия за образование. Но ако тя бъде изплащана, то тогава училищата стават неравнопоставени - една част от тях (частните) получават двойно финансиране, а другата част - общински и държавни, нямат право на такава възможност. Затова според мен решението е едното да върви едновременно с другото. Всички деца в България трябва да получават своята издръжка за образование и да могат да се записват където искат. Но след като частните училища имат право да събират такси, то и на държавните и общински училища също трябва да им бъде предоставена възможност за смесено финансиране от дарения, фирми, даже и от такси. Това няма да бъде прецедент - на университетите и болниците е позволено.
Ако учениците в частните училища започнат да получават държавна издръжка, а държавните и общинските получат възможност за смесено финансиране, качеството на образованието ще се повиши. Конкуренцията между училищата най-после ще се осъществи, колективите ще се мотивират да работят по-добре, за да бъдат по-привлекателни за обществото и съответно за да получат повече пари от спонсорите.
За пример мога да дам системата в Холандия, където субсидията за учениците е много по-висока. Там смесеното финансиране е разрешено и е постигнат точно този ефект - добрите, привлекателни училища, в които педагогическите колективи са постигнали високи резултати, получават и повече странични приходи и респективно имат по-добра материална база и повече екстри за децата.
Положителен ефект от изплащането на държавна издръжка и за частните училища ще бъде това, че таксите за тях ще паднат и по-широк кръг деца ще могат да влязат и да получат възможността за едно по-луксозно образование. Дори смятам, че качеството на образование в частните училища ще се вдигне, защото сега те са донякъде зависими от таксите си. Ако промяната се състои, те ще станат по-независими, ще бъдат по-строги с учениците си, ще вдигнат изискванията и така ще се повиши и качеството на образованието в тях.
Ако обаче се приеме едно едностранчиво решение - учениците в частните училища получат държавна издръжка, но на държавните и общинските не бъде дадена възможност за смесено финансиране, ще има отлив на деца от добрите публични училища към частните. Единственото решение е при нас да се разреши смесеното финансиране - така ще бъдем конкурентноспособни на пазара, а това е в интерес на децата.
Стани приятел на "Къде да уча?" във facebook и препоръчай на своите приятели
Препоръчваме Ви:
Последни новини
1. Какво е да учиш в Германия и кои са специалностите, които българските студенти предпочитат?
Интервю с Ели Тончева - управител на консултантска агенция за образование и езиково обучение в чужбина „Едланта“.
2. Дни на отворените врати в НПМГ - 4 и 5 ноември 2017 година
Уважаеми родители, седмокласници и всички любознателни ученици, съвсем скоро, на 4 и 5 ноември ще се проведат Дни на отворените врати в Националната природо-математическа гимназия “Академик Любомир Чакалов”.
3. Продават дипломи за средно срещу 900 лeва
/Къде да уча?/ Цената на тапиите за висше образование според специалността.
С името на автора на офертата валят и обяви за платена любов
4. Жителство за първолак
/Къде да уча?/ Брат и сестра до седми клас носят повече точки на кандидатите в някои школа
5. Без "Слаб 2" в клас, точки вместо шестици
/Къде да уча?/ Искат връщане на техникумите, настояват психолози да са класни ръководители
6. И езиковите гимназии с прием от пети клас
/Къде да уча?/ София. Езиковите гимназии също ще могат да приемат от пети клас както математическите, заяви председателят на образователната комисия Милена Дамянова. Тази възможност ще залегне в новия образователен закон, тъй като много езикови школа искали да им се позволи ранен прием.
7. Емилия Иванова: Изпит по професията вместо втора матура
/Къде да уча?/ Емилия Иванова е директор на Националната търговско-банкова гимназия, която миналата година отпразнува 100-годишен юбилей. Пред "Стандарт" тя коментира проблемите в професионалните гимназии и перспективите пред техните възпитаници.Копирано от standartnews.com
8. Връщат безплатното висше образование, ако работиш 5 години в България
/Поглед.инфо/ Висшето е на път да стане безплатно, при условие че студентът е теглил заем за следване и остане да работи в България поне 5 г. след завършването си. Това предвижда Стратегията за висше образование, която беше официално представена от служебния образователен министър Румяна Коларова и нейните заместници, пише "Монитор".
9. Очакваме с 8000 по-малко абитуриенти догодина
/Къде да уча?/ Учениците, които ще завършат училище догодина, са с 8000 по-малко от предшествениците си, информира вестник „Монитор“.
10. Експерти и политици обсъдиха образованието на дебат на Стандарт и БАН
/Къде да уча?/ Втората от серията дискусии "Дневният ред на България", организирани от в. "Стандарт" и Българската академия на науките, събра учени, преподаватели, администратори и политици в сградата на БАН. Копирано от standartnews.com

Как разбрах, че съм „работила срещу партията“?
Защо Корнелия Нинова трябва да подаде оставка
Захарова зададе неудобен въпрос на Словакия за руската ваксина
Западът започна мръсна игра срещу руските ваксини
Ердоган унижи ЕС по лични причини
Главнокомандващият на ВСУ нарече неприемливо за Киев силовото решение в Донбас
Байдън най-накрая звънна на Зеленски и така обърка нещата дори още повече!
В Генералния щаб на ЦАР благодариха на инструкторите от Русия