Какво е да учиш в Германия и кои са специалностите, които българските студенти предпочитат?
Публикувано на: 31.01.2018 |
източник: Едланта
Сподели в Svejo.net | Facebook| Последни новини
Интервю с Ели Тончева - управител на консултантска агенция за образование и езиково обучение в чужбина „Едланта“.
1.Какъв е срокът за подаване на документи за кандидатстване в Германия?
Крайният срок за кандидатстване в по-голямата част от университетите в Германия е 15 юли. За специалностите в сферата на изкуствата, музиката и дизайна, обаче, сроковете за кандидатстване са по-ранни. По-ранни срокове за кандидатстване имат и голяма част от бакалавърските специалности на английски език и магистърските програми.
За летния семестър, крайният срок за кандидатстване е 15 януари.
2.Все още ли Германия е на второ място в класацията "Най-желани дестинации" след Великобритания?
Да.. За последните пет години средно 2000 български студенти се записват в университети в Германия. Това до голяма степен се дължи на добрата подготовка по немски език на кандидатите, които се съревновават за прием в едни от най-селективните университети.
Други предимства на висшето образование в Германия са безплатното и достъпно обучение, кандидатстването без приемен изпит,това, че може да кандидатствате в неограничен брой висши учебни заведения. Също така има богат избор от традиционни и модерни специалности. Студентите получават световно призната диплома и имат много възможности за работа на непълен работен ден по време на следването.
3.Какви са таксите в Германия? Има ли промяна на таксите спрямо миналата година в Германия и какви са промените – повишени или понижени такси?
Повечето университети в Германия са държавни. Образованието в тях е безплатно,но има административни семестриални такси –обикновено те са между 150 и 250 евро на семестър, в зависимост от университета.
Може и да има допълнителна такса от около 100 евро за „Semesterticket“, с която се покриват разходите за транспорт за целия семестър.
Магистърските програми в Германия също са безплатни, студентите заплащат само административните семестриални такси и ползват безплатна карта за градски транспорт, право на общежитие и т.н. Условието е да продължат образованието си в сфера, сходна с бакалавърската им степен.
Докторската степен също е безплатна в Германия или поне за първите 6 месеца в зависимост от избраната специалност и университет. Има административни такси между 150 и 200 евро на семестър.
4.Кои са най-престижните университети в Германия?
Преди шест години германското правителство за първи път организира състезание между университетите за най-добра научна дейност. Откроени бяха най-силните университети и научни центрове, които получиха и финансови стимули за своята академична дейност. Оттогава 9 университета носят титлата "елитен“ : университетите в Гьотинген, Хайделберг, Констанц и Фрайбург, Свободният университет в Берлин, двата университета в Мюнхен – Техническият Университет Мюнхен и Лудвигс-Максимилиан Университет Мюнхен, Университет KIT Karlsruhe и Техническият Университет в Аахен.
5.С какво са известни тези най-престижни университети ?
Германия е една от страните, които привличат най-много чуждестранни студенти. Наскоро Дойче Веле направи класация за най-предпочитаните университети в Германия.
6.Кои са най-желаните специалности в Германия като цяло от всички студенти?
Сред най-желаните специалности в Германия се нареждат компютърните науки, инжeнерните специалности и медицинските специалности. Традиционно голям е и интересът към бизнес администрацията, архитектурата, правото, медиите и комуникациите.
7.Кои специалности са най-предпочитани в Германия от българските кандидат-студенти и защо?
През тази година прави впечатление фактът, че българските кандидатстуденти не се страхуват да кандидатстват за специалности, които се славят с труден прием и сложен процес на обучение. Със съдействието на ЕДЛАНТА български студенти ще учат „Авиационно инженерство“ или „Строително инженерство“ в топ университети в Германия като Техническия Университет Мюнхен, KIT Karlsruhe, Университет Щутгардт.
Огромен остава интересът към специалностите „Медицина“ и „Право“. Наши кандидати са приети във водещи университети като ЛМУ Мюнхен, Хумболдт Берлин, Университет Фрейбург.
Разбира се, не на последно място е интересът към специалността „Бизнес Администрация“/BWL/. Кандидати на ЕДЛАНТА са приети в Университет Манхайм, който от години е на първо място в Германия за тази специалност.
9.Високи ли са изискванията за прием в университетите в Германия?
Изискванията за прием в Германия са реалистични и постижими за нашите кандидати.
В Германия има изключително богат избор на специалности, като 90% от бакалавърските програми се изучават на немски език.
10.Какъв процент от българските студенти, заминали за Германия остават там? Малко ли са тези, които се завръщат в България? Или напротив?
В Германия всяка година се записват над 100 000 чуждестранни студенти, което е 10% от общия брой студенти в страната. По брой студенти в Германия, България заема 5-то място. Тенденцията е все повече български студенти, завършвайки висшето си образование в Германия, да се завръщат и реализират успешно в България.
Стани приятел на "Къде да уча?" във facebook и препоръчай на своите приятели
Препоръчваме Ви:
Последни новини
1. Какво е да учиш в Германия и кои са специалностите, които българските студенти предпочитат?
Интервю с Ели Тончева - управител на консултантска агенция за образование и езиково обучение в чужбина „Едланта“.
2. Дни на отворените врати в НПМГ - 4 и 5 ноември 2017 година
Уважаеми родители, седмокласници и всички любознателни ученици, съвсем скоро, на 4 и 5 ноември ще се проведат Дни на отворените врати в Националната природо-математическа гимназия “Академик Любомир Чакалов”.
3. Продават дипломи за средно срещу 900 лeва
/Къде да уча?/ Цената на тапиите за висше образование според специалността.
С името на автора на офертата валят и обяви за платена любов
4. Жителство за първолак
/Къде да уча?/ Брат и сестра до седми клас носят повече точки на кандидатите в някои школа
5. Без "Слаб 2" в клас, точки вместо шестици
/Къде да уча?/ Искат връщане на техникумите, настояват психолози да са класни ръководители
6. И езиковите гимназии с прием от пети клас
/Къде да уча?/ София. Езиковите гимназии също ще могат да приемат от пети клас както математическите, заяви председателят на образователната комисия Милена Дамянова. Тази възможност ще залегне в новия образователен закон, тъй като много езикови школа искали да им се позволи ранен прием.
7. Емилия Иванова: Изпит по професията вместо втора матура
/Къде да уча?/ Емилия Иванова е директор на Националната търговско-банкова гимназия, която миналата година отпразнува 100-годишен юбилей. Пред "Стандарт" тя коментира проблемите в професионалните гимназии и перспективите пред техните възпитаници.Копирано от standartnews.com
8. Връщат безплатното висше образование, ако работиш 5 години в България
/Поглед.инфо/ Висшето е на път да стане безплатно, при условие че студентът е теглил заем за следване и остане да работи в България поне 5 г. след завършването си. Това предвижда Стратегията за висше образование, която беше официално представена от служебния образователен министър Румяна Коларова и нейните заместници, пише "Монитор".
9. Очакваме с 8000 по-малко абитуриенти догодина
/Къде да уча?/ Учениците, които ще завършат училище догодина, са с 8000 по-малко от предшествениците си, информира вестник „Монитор“.
10. Експерти и политици обсъдиха образованието на дебат на Стандарт и БАН
/Къде да уча?/ Втората от серията дискусии "Дневният ред на България", организирани от в. "Стандарт" и Българската академия на науките, събра учени, преподаватели, администратори и политици в сградата на БАН. Копирано от standartnews.com

Галин Дурев: Нинова би се коалирала с всеки, ако това гарантира личното и оцеляване начело на БСП
Велислава Дърева: В БСП беше създадена една паралелна партия, която не се занимава с политика
Западът се хвърли да догонва новите руски БПЛА
Лавров обяви “замръзването” на отношенията между Русия и Великобритания
Лондон нарочно разваля отношенията с Москва
Путин: Интернет трябва да се подчинява на моралните закони на обществото
Руската ваксина пристъпва към ново спасение на Европа
САЩ решиха да водят солиден диалог с Русия и Китай за контрол над въоръженията
Тръбополагащият кораб “Академик Черски” се присъедини към строежа на “Северен поток-2”