Technical College "John Atanassov" - Plovdiv
Специалности:
1. 1. Електроника
Обучението по електроника е традиционно за най-реномираните технически висши учебни заведения. Тази специалност осигурява широка база от теоретични и практчески умения за изследователска, проектантска, внедрителска, производствена и приложна дейност в областта на електрониката и микроелектрониката, енергийната, химическата, военната, хранително-вкусовата промишленост, държавния и частния бизнес, здравеопазването, банките и финансовото дело, селското стопанство, туризмауслугите, транспорта и в научните изследвания.
В специалността се подготвят спеиалисти по индустриална електроника, електронни системи, битова и медицинска техника. По време на обученито студентите придобиват знания и умения за професионално участие в реализирането на проекти по електронни технологични устройства, силова електроника, преобразувателна техника, електронни устройства и системи за контрол и управление, медицинска електроника, ядрена електроника, електронни устройства зюи системи за роботиката, оптоелектронни и лазерни устройства, електронни и микроелектронни елементи, сензори, микропроцесорни системи и микро компютри, компютърни технологии за изследвания и проектиране.
Паралелно с основната подготовка се получава съвременна и полезна информация за мениджмънт, икиномика и финанси, организация и управление на фирми, право, маркетинг и чуждоезиково обучение.
Завършилите специалността могат да се реализират в следните направления: проектиране, диагностика, експлоатация, поддържане и ремонт на битова и промишлена електроника, офис техника, компютърна техника, сензори и сензорни устройства и други.
2. 2. Компютърни системи и технологии
Курсът на обучение по специалноста цели създаването на специалисти с професионални познания и умения в областа на проектирането, изграждането, поддържането и използването на компютърни системи. Последното понятие предполага пазглеждането на цялостни хардуерно-софтуерни системи с различна сложност. При създаването на подобни системи се акцентира върху умението да се изгради система с необходимите качества при използването на съществуващите съвременни възли, устройства, програмни продукти и методи.
По конкретно, специалността дава знания и квалифицира обучаваните по модерни технически и програмни средства. В това число влизат персоналните компютри и периферия за тях, операционните системи MS DOS и MS WINDOWS, редица приложения - офис продукта на Microsoft - Office ( Word, Excel...), анимационни продукти, web дизайн и др. Разглеждат се и специализирани програмни продукти - за проектиране в електрониката и машиностроенето, компютърна графика, CAD/CAM/CAE и т. н. Обръща се внимание на популярните програмни езици Pascal и C/С++. Наред с това се акцентира на обучението по чужди езици, което е продиктувано и от възможността студентите да продължат образованието си в Fachhochschule в град Маннхайм, за което има и сключен договор между двете висши училища. Също така Колежа поддържа традиционно добри връзки с филиала на ТУ-София в град Пловдив, което допринася за увеличаване на научния потенциал и довежда до по-качествено обучение на студентите.
Закупени са нови съвременни персонални компютри, с което бе обновена материалната база на висшето учебно заведение и съответно са свързани в локална компютърна мрежа и чрез нея студентите и преподавателите имат достъп до информацията намираща се в Световната компютърна мрежа - Интернет. Ежегодно в кандидат-студентските справочници на ТУ-София, филиал Пловдив се отделя място, където са описани целите на обучението по специалност КСТ в Технически Колеж "Джон Атанасов".
Завършилите специалността могат да се реализират в следните направления: компютърно проектиране, компютърна анимация, поддържане и ремонт на компютри, компютърни мрежи и системи,WEB дизайн, мултимедия и реклама.
3. 3. Комуникационна техника и технологии
Съвременните комуникации - цифрови, с използване на оптични влакна (кабели), навлизат широко в България. За България цифровизацията на комуникациите е от значение за бъдещото й икономическо развитие и интеграцията с останалите съседки на страната и Европейския съюз. За успешното протичане на процеса на осъвременяване на комуникациите, България като географски център на Балканите се нуждае от квалифицирани специалисти по цифрови и оптични комуникации, които се подготвят в Техническия колеж - Пловдив.
Професионалната област за реализация по специалност КТТ е свързана с разработката, производството и експлоатацията на промишлени изделия и системи за предаване и обработка на информация в областта на радиото и телевизията, битовата и студийна аудио- и видеотехника, оптоелектрониката и оптичните комуникации, мобилните и персонални радиовръзки, радиорелейните и спътникови комуникации, радиолокацията и радионавигацията, компютърните системи за предаване на данни, цифровите комутационни и преносни системи, терминалните комуникационни устройства, телекомуникационните мрежи, сигналните и осигурителни устройства в транспорта и съобщенията.
Завършилите специалността могат да се реализират в следните направления: в областа на комуникационната техника и технологиите; могат да работят с компютърна техника и техническа документация; да проектират електронни, аналогови, цифрови и микропроцесорни устройства за нуждите на комуникацията.
4. 4. Автоматика, информационна и управляваща техника
Животът на човека в съвременния индустриализиран свят е немислим без автоматите и системите за автоматично управление. Те се прилагат навсякъде - в автоматичната пералня и космическата сонда, в безлюдните цехове, сглобяващи автомобилите; те са автопилоти на самолети и кораби и сложни компютърни системи за управление на банки, на съвременните комуникации и спътниковата телевизия; те са роботи в манипулатори, металорежещи машини с цифрово и програмно управление. Научната основа на този процес е техническата кибернетика.
В специалността се изучават инженерните основи на техническата кибернетика. Придобиват се задълбочени познания в областта на информационно-измервателната техника, системите за управление на мобилни динамични обекти в различни области на техниката, системите за навигация, компютърните системи, алгоритмизацията на програмирането, методите на моделирането и оптимизацията, аналоговата и цифрова схемотехника, микропроцесорните управляващи устройства и другите технически средства на автоматиката и системите за автоматично управление, автоматизацията на инженерния труд, мениджмънта. Чрез подходящ избор на изучаваните модули и отделни дисциплини може да се получи конкретна подготовка в по-тясна област - промишлена автоматика, управление на роботи и манипулатори, управление на сложни системи, управление на подвижни обекти, технически средства на автоматиката и др.
Завършилите специалността могат успешно да работят в проектантски и инженерингови фирми и организации по изграждане, експлоатация, сервиз и развитие на технически, технико-икономически и организационни системи за управление във всички сфери на стопанския живот.
5. 5. Електротехника
Специалността намира приложение в областта на проектирането и ремонта на всички видове електротехнически изделия, както и в електроенергийните отдели на всички отрасли на промишлеността. Студентите получават знания в областа на организацията на електротехническото производство и производството на елмашини и апарати в съвременното пазарно стопанство.
6. 6. Електроенергетика и електрообзавеждане
Специалността е широкопрофилна и осигурява технически познания по изграждане, управление, ремонт и поддържане на електрически централи, подстанции, електрически мрежи и системи, както и електроснабдяването и електрообзавеждането на промишлеността, бита и транспорта. Електроенергетиката и електрообзавеждането е една от най-атрактивните области и за инвестиции за развитие, модернизация и обучение сега и в бъдеще. Това гарантира сигурна заетост с много добро възнаграждение, съответстващо на необходимата квалификация и висока отговорност на работещите в тази сфера.
Обучението осигурява широки възможности за професионална реализация в електропроизводствени, електроснабдителни, индустриални и транспортни предприятия.
7. 7. Машиностроене и уредостроене
Завършилите специалността получават квалификация по машиностроене и уредостроене със специализация в две модулни направления: "Автоматизираща техника и роботика" и " Оптична и прецизна техника". Специалният технически фундамент включва изучаването на модерни методи и средства за конструиране CAD - CAM системи ( AUTOCAD, Solid Works, ESPRIT 2000 и други), производство и експлоатация на машини и уреди, управление и контрол на качеството.
Тази специалност дава възможност за работа във всички области на машиностроителното производство, ремонта на машини и уреди, компютърното проектиране, автоматизирани производства и системи, експлоатация на оптична и прицизна техника.
8. 8. Транспортна техника и технологии
В специалността се подготвят специалисти за производство, изпитване, ремонт, експлоатация и поддържане на обектите от наземната транспортна техника - двигатели с вътрешно горене, автомобилна техника, верижно-колесни машини. Образованието включва дисциплини, осигуряващи както много добра общоинженерна подготовка, така и специализирана подготовка по: системи за автоматизирано управление на автомобила; сервизна дейност в автомобилна фирма.
Завършилите специалността могат да се развиват в областа на проектиране, експлоатация, поддържане и ремонт на автомобила и транспортния парк. Могат да работят във всички области на транспорта, механизацията на селското стопанство, автосервизната дейност, оценители в застраховането на автомобила и др. свързани с транспортната дейност и технологии.
брой посещения: 26695 от 01.05.2006
Стани приятел на "Къде да уча?" във facebook и препоръчай на своите приятели
Българският образователен портал www.kadedaucha.com информира ръководствата на университети, училища, детски градини, фирми и организации, че има възможност да актуализират информацията на портала за техните структури в зависимост от техните желания. Информацията трябва да бъде подготвена съобразно структурата на раздела. Актуализацията на информацията е платена. Пишете ни на адрес: info@kadedaucha.com
Последни новини
Интервю с Ели Тончева - управител на консултантска агенция за образование и езиково обучение в чужбина „Едланта“.
Уважаеми родители, седмокласници и всички любознателни ученици, съвсем скоро, на 4 и 5 ноември ще се проведат Дни на отворените врати в Националната природо-математическа гимназия “Академик Любомир Чакалов”.
/Къде да уча?/ Цената на тапиите за висше образование според специалността.
С името на автора на офертата валят и обяви за платена любов
/Къде да уча?/ Брат и сестра до седми клас носят повече точки на кандидатите в някои школа
/Къде да уча?/ Искат връщане на техникумите, настояват психолози да са класни ръководители
/Къде да уча?/ София. Езиковите гимназии също ще могат да приемат от пети клас както математическите, заяви председателят на образователната комисия Милена Дамянова. Тази възможност ще залегне в новия образователен закон, тъй като много езикови школа искали да им се позволи ранен прием.
/Къде да уча?/ Емилия Иванова е директор на Националната търговско-банкова гимназия, която миналата година отпразнува 100-годишен юбилей. Пред "Стандарт" тя коментира проблемите в професионалните гимназии и перспективите пред техните възпитаници.Копирано от standartnews.com
/Поглед.инфо/ Висшето е на път да стане безплатно, при условие че студентът е теглил заем за следване и остане да работи в България поне 5 г. след завършването си. Това предвижда Стратегията за висше образование, която беше официално представена от служебния образователен министър Румяна Коларова и нейните заместници, пише "Монитор".
/Къде да уча?/ Учениците, които ще завършат училище догодина, са с 8000 по-малко от предшествениците си, информира вестник „Монитор“.
/Къде да уча?/ Втората от серията дискусии "Дневният ред на България", организирани от в. "Стандарт" и Българската академия на науките, събра учени, преподаватели, администратори и политици в сградата на БАН. Копирано от standartnews.com